Plant tæt og gør livet besværligt for ukrudtet!

Oprettet d. under Haveblogs

Plant tæt og gør livet besværligt for ukrudtet!

 

Du kan se på billederne, at der er plantet tæt i bedene, så der ikke bliver plads til uønskede vækster og ukrudt. Det kræver selvfølgelig, at du går det igennem en gang i mellem, men når først bedet er etableret, så giver det rigtig god mening. 

 

 

Her er billederne taget i foråret, så det er fortrinsvist løgvækster, du kan se, men der er også helleborus, som er en staude, der blomster tidligt OG længe. Netop derfor er det én af mine favoritter i haven. 

 

 

Når du sætter forårsløg om efteråret er det en god idé, at sætte dem lidt i grupper, så det ikke bliver for rodet og blandet at se på. F.eks. planter jeg de lidt små forårsløg som vibeæg, perlehyacint og lign. i grupper, da de ellers godt kan forsvinde lidt i mængden. 


Ingen kommentar(er)
Skriv din kommentar