Alunrod i krukker og bede

Oprettet d. under Haveblogs

Alunrod i krukker og bede
Alunrod i krukker og bede

Anvendelige alunrod

 

Jeg læste en gang i Isabellas magasin - "Giv en alunrod til din krukke". Det har jeg taget til mig og har selv en del krukker (og bede) med alunrod (Heuchera) pga. deres anvendelighed som flot fyld. Hos alunrod er det typisk bladene, der giver effekt. De fås i en variation af farver fra lys grøn/brun over rød til mørk lilla. Blomsterne er mere anonyme, men de giver en perfekt lethed i buketter. Alunrod er selvfølgelig flottest om sommeren, men en del af sorterne er faktisk også relativt pæne om vinteren, så derfor er de perfekte alene i en krukke. Vælg den eller de sorter, der passer bedst til dit bed og gentag gerne flere steder, så de er med til at skabe sammenhæng i bedet. 

 

Det er ikke helt sæson for alunrod endnu, men husk dem, når du planter dine krukker til og du mangler lidt fyld. De er supernemme at holde. 

 

 

   

 

Billeder herover fra Jespers Planteskole

 


Ingen kommentar(er)
Skriv din kommentar