Orangeri til forlængelse af sommeren

Oprettet d. under Haveblogs, Indretningsblogs

Orangeri til forlængelse af sommeren
Orangeri til forlængelse af sommeren
Orangeri til forlængelse af sommeren
Orangeri til forlængelse af sommeren
Orangeri til forlængelse af sommeren
Orangeri til forlængelse af sommeren

En frodig oase i ly for blæsten

 

Når man bor et sted, hvor vinden ofte suser omkring hushjørnet, så er et orangeri til ophold og afslapning den rene luksus. Da vi selv tog beslutningen om at bygge et orangeri, var det dels varmen, vi længtes efter og erkendelsen af, at vi gerne ville have et ekstra uderum hjemme frem for at drømme om et sommerhus. Det viste sig at være den helt rigtige beslutning. Vi bruger ikke som sådan orangeriet til dyrkning af grøntsager, men mere som et ekstra frirum udenfor, hvor der på solskinsdage med blæst er et dejligt indeklima. Grønne planter er med til at skabe en dejlig frodig oase, og de fleste af møblerne ligesom de fleste materialer på orangeriet er genbrug, Det er for os med til at forstærke den afslappede atmosfære. 

 

Spørg mig endelig, hvis du har spørgsmål til processen i forhold til at bygge et orangeri. Jeg har stået i utallige dilemmaer, men er ret godt tilfreds med de valg, vi har taget i forhold til vores yndlingsrum i haven forår og efterår. 


 


Ingen kommentar(er)
Skriv din kommentar